3/21/2018

Pachnące kawą - co zamiast ekspresu do kawy? Kawiarka!

Dzisiaj kolejny wpis dla miłośników kawy. Kawiarka zamiast ekspresu? Dlaczego nie! Poznajcie  historię kawiarki, jej budowę i sposób parzenia kawy.

Kawiarka inaczej nazywana makinetką, kafetierą lub czajnikiem moka, to jeden z najpopularniejszych zaparzaczy do kawy na świecie. Umożliwia przygotowanie naparu bardzo zbliżonego smakiem i konsystencją do włoskiego espresso. Jeżeli zależy Ci, aby Twoja kawa stale fascynowała swoim smakiem, to bezwzględnie musisz bliżej poznać kawiarkę.



Historia kawiarki
Początki kawiarki sięgają roku 1919, kiedy to prezes firmy zajmującej się obróbką metali Włoch Alfonso Bialetti postanowił rozpocząć pracę nad prototypem zaparzacza do kawy. Pragnął skonstruować coś małego, co umożliwi przygotować espresso w każdym domu, bez konieczności tracenia majątku w drogich kawiarniach.

Do opracowania kawiarki Alfonso zainspirowała domowa pralka, która działała na zasadzie wypychania wody podczas procesu prania. Dlatego właśnie Bialetti postanowił, że jego zaparzacz będzie parzyć kawę pod ciśnieniem, które przeprowadza wodę przez zmielone ziarna.
Pierwsza kawiarka powstała stosunkowo późno, bo dopiero w 1933 roku, a produkt był sprzedawany wyłącznie na miejskich targach, co mocno ograniczało promocje na większą skalę. Spory przestój w produkcji nastąpił podczas II Wojny Światowej, a firma odżyła dopiero w 1946 roku. Renato Bialetti (syn Alfonso), który przejął stery w przedsiębiorstwie, opatentował kawiarkę oraz postawił na powiększenie działań marketingowych. Skuteczna promocja sprawiła, że kawiarka zdobyła międzynarodową sławę.



Budowa kawiarki
Od stworzenia pierwszej kawiarki w jej designie do dziś zmieniło się niewiele. Kawiarka to najczęściej ośmiokątny, stożkowy dzbanek zrobiony z aluminium lub stali. Składa się z trzech zasadniczych części. Dolnego pojemnika na wodę, sitka na zmieloną kawę i górnego zbiornika na gotowy napar.

Bardzo ważnym elementem kawiarki jest zaworek znajdujący się w dolnym zbiorniku. Nie pełni on funkcji estetycznej, a jest prawdziwym zabezpieczeniem. Gdy z różnych względów woda nie przeciska się przez sitko, wówczas zaworek wypuszcza parę wodną, zmniejszając ciśnienie w zbiorniku. Zabezpiecza to nas przed ewentualnym pęknięciem kawiarki.

Kawiarki są dostępne w różnych gabarytach, a ich wielkość definiuje się w liczbie filiżanek. Jedna filiżanka to około 30-35 ml naparu, czyli tyle, co espresso. Nabywając kawiarkę, należy pamiętać o tym, aby jej rozmiar w zupełności spełniał Twoje wymagania. Każde sitko należy napełniać kawą po same brzegi, co gwarantuje idealną ekstrakcję i pozwala uzyskać optymalną ilość naparu. Jeżeli przyrządzasz kawę tylko dla siebie, to kawiarka na 10 filiżanek będzie zdecydowanie za duża.
Przed zakupem kawiarki musisz zwrócić uwagę na to, gdzie chcesz jej używać. Nie każda kawiarka jest dostosowana do stawiania na palniku gazowym. Istnieją także czajniczki przeznaczone wyłącznie do płyty indukcyjnej lub elektryczne.



Parzenie kawy w kawiarce
Kawiarka zdobyła ogromną popularność na całym świecie również z powodu niezwykle łatwej obsługi. Do uzyskania świetnego naparu wystarczy naprawdę niewiele, a z jego przyrządzeniem nie powinien mieć problemów nawet początkujący kawosz.

Zanim pierwszy raz użyjesz swojej kawiarki, musisz ją rozkręcić i odpowiednio przepłukać każdą jej część. Istotne jest to, aby uczynić to bez żadnych środków chemicznych, należy użyć do tego wyłącznie czystą wodę. Gdy kawiarka wyschnie, możesz przejść do procesu parzenia:

1. Wlej wodę do dolnego pojemnika tuż pod zawór bezpieczeństwa, czyli niewielki otwór, który zabezpiecza urządzenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
2. Uzupełnij sitko drobno zmieloną kawą aż po same brzegi. Nie ubijaj jej jednak tak, jak w przypadku ekspresu kolbowego.
3. Złącz ze sobą wszystkie części i mocno przykręć górny zbiornik do podstawy. Skręcając kawiarkę, staraj się nie trzymać jej za rączkę.
4. Postaw kawiarkę na palniku (o mniejszej średnicy niż podstawa kawiarki) lub na płycie indukcyjnej.
5. Poczekaj, aż kawa zaparzy się do górnego zbiornika.



Mimo tego, że otrzymany napar jest często porównywany do espresso, to nie do końca nim jest. Pozwala on na stosunkowo intensywne doznania i wspaniale komponuje się z mlekiem. Najistotniejszymi zaletami kawiarki jest łatwa obsługa i niewielka cena w stosunku do wysokiej klasy przygotowanego naparu. Dzięki temu mały czajniczek posiada swoich fanów na całym świecie.

Inne kawowe wpisy:
Czy warto kupić ekspres do kawy?
Jak wybrać kawę?

Podobają Wam się takie wpisy? Co o kawie chcielibyście jeszcze przeczytać?
Zmykam na kawę, miłego dnia:)

wpis powstał przy współpracy z firmą Konesso






11 komentarzy:

  1. nad taka kawiarką zastanawiam się już powiem szczerze od paru lat , chyba w końcu się skusze i kupię , tylko właśnie lepiej wybrać oryginał , czy nie ma róznicy jezeli kupię " podróę" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chyba lepszy oryginał, zerknij do sklepu https://www.konesso.pl/:)

      Usuń
    2. dzięki zaraz zajrzę :D

      Usuń
  2. Dobre i wartościowe " urządzenie".

    OdpowiedzUsuń
  3. Nunca lo tomo después de comer pero me encanta el café del desayuno,y media tarde y de medio dia..me da fuerzas para seguir.Su cafetera preciosa

    OdpowiedzUsuń
  4. Me encanta su cafetera.
    Saludos

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja bardzo lubię kawę z kawiarki, używam jej częściej niż ekspresu :))
    Pozdrawiam cieplutko :))

    OdpowiedzUsuń
  6. Mmm, teraz żałuję, że kupiłam ekspres przelewowy ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja kawy nie piję, ale jeśli już to tylko w kawiarni hihihi :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię kawę z kawiarki, choć w domu to tylko ja , moi panowie wolą z ekspresu

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja bardzo często piję kawę z kawiarki :) Mam taką stareńką :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, chętnie Cię odwiedzę. Nie odpowiadam na komentarze typu "Obserwujemy?" Jeśli spodoba Ci się mój blog to zostań na dłużej, jeśli spodoba mi się Twój to zaobserwuję:)

sejf

Copyright © Stare Pianino