Dzisiaj wpis dla tych co kochają kawę, dla tych co nie mogą wyobrazić sobie dnia bez tego napoju.
JAK ZAPARZYĆ KAWĘ W KAWIARCE
Kawiarka inaczej określana makinetką, kafetierą lub czajnikiem moka, to jeden z najpopularniejszych zaparzaczy do kawy na świecie. Gwarantuje przygotowanie naparu niezwykle zbliżonego smakiem i konsystencją do włoskiego espresso. Jeśli zależy Ci, aby Twoja kawa nieustannie fascynowała swoim smakiem, to obowiązkowo musisz bliżej poznać kawiarkę.
Historia kawiarki
Początki kawiarki sięgają roku 1919, kiedy to prezes firmy zajmującej się obróbką metali Włoch Alfonso Bialetti postanowił podjąć działalność nad modelem zaparzacza do kawy. Pragnął opracować coś niewielkiego, co umożliwi przygotować espresso w każdym domu, bez konieczności wydawania majątku w drogich kawiarniach.
Do zaprojektowania kawiarki Alfonso zainspirowała domowa pralka, która działała na zasadzie wypychania wody podczas procesu prania. Dlatego właśnie Bialetti zdecydował, że jego zaparzacz będzie parzyć kawę pod ciśnieniem, które przepycha wodę przez zmielone ziarna.
Pierwsza kawiarka powstała dość późno, bo dopiero w 1933 roku, a produkt był zbywany wyłącznie na miejscowych targach, co mocno ograniczało promocje na szerszą skalę. Poważny przestój w produkcji nastąpił podczas II Wojny Światowej, a firma odżyła dopiero w 1946 roku. Renato Bialetti (syn Alfonso), który przejął stery w przedsiębiorstwie, opatentował kawiarkę oraz postawił na powiększenie działań marketingowych. Skuteczna promocja sprawiła, że kawiarka zyskała międzynarodową sławę.
Budowa kawiarki
Od powstania pierwszej kawiarki w jej wyglądzie do dziś zmieniło się niewiele. Kawiarka to przeważnie ośmiokątny, stożkowy dzbanek zrobiony z aluminium lub stali. Składa się z trzech zasadniczych części. Dolnego zbiornika na wodę, sitka na zmieloną kawę oraz górnego zbiornika na gotowy napar.
Bardzo ważnym punktem kawiarki jest zaworek znajdujący się w dolnym zbiorniku. Nie pełni on roli estetycznej, a jest pewnym zabezpieczeniem. Jeżeli z różnych względów woda nie przeciska się przez sitko, wówczas zaworek uwalnia parę wodną, zmniejszając ciśnienie w zbiorniku. Chroni to nas przed możliwym rozsadzeniem kawiarki.
Kawiarki są dostępne w różnych rozmiarach, a ich wielkość definiuje się w liczbie filiżanek. Jedna filiżanka to szacunkowo 30-35 ml naparu, czyli tyle, co espresso. Kupując kawiarkę, należy pamiętać o tym, aby jej rozmiar w zupełności spełniał Twoje wymagania. Każde sitko należy zapełniać kawą po same brzegi, co gwarantuje perfekcyjną ekstrakcję oraz pozwala uzyskać odpowiednią porcję naparu. Jeżeli robisz kawę tylko dla siebie, to kawiarka na 10 filiżanek będzie zdecydowanie za duża.
Przed zakupem kawiarki musisz zwrócić uwagę na to, gdzie chcesz jej używać. Nie każda kawiarka jest dostosowana do stawiania na palniku gazowym. Występują również czajniczki przeznaczone jedynie do płyty indukcyjnej bądź elektryczne.
Parzenie kawy w kawiarce
Kawiarka zyskała ogromną popularność na całym świecie również z powodu niezwykle łatwej obsługi. Do osiągnięcia wspaniałego naparu wystarczy tak niewiele, a z jego wykonaniem nie powinien mieć problemów nawet początkujący kawosz.
Zanim pierwszy raz użyjesz swojej kawiarki, musisz ją rozmontować i dokładnie przepłukać każdą jej część. Ważne jest to, aby zrobić to bez żadnych środków chemicznych, należy wykorzystać do tego wyłącznie czystą wodę. Gdy kawiarka wyschnie, możesz przejść do procesu parzenia:
1. Nalej wodę do dolnego zbiornika tuż pod zawór bezpieczeństwa, czyli mały otwór, który zabezpiecza urządzenie przed zbytnim skokiem ciśnienia.
2. Uzupełnij sitko drobno zmieloną kawą aż po same brzegi. Nie ubijaj jej jednak tak, jak w przypadku ekspresu kolbowego.
3. Złącz ze sobą wszystkie części i dokładnie przykręć górny zbiornik do podstawy. Skręcając kawiarkę, staraj się nie trzymać jej za rączkę.
4. Postaw kawiarkę na palniku (o mniejszej średnicy niż podstawa kawiarki) bądź na płycie indukcyjnej.
5. Poczekaj, aż kawa zaparzy się do górnego zbiornika.
Pomimo tego, że uzyskany napar jest często porównywany do espresso, to nie do końca nim jest. Pozwala on na nieco intensywne doznania i doskonale komponuje się z mlekiem. Największymi zaletami kawiarki jest łatwa obsługa oraz niewielka cena w stosunku do wysokiej jakości wykonanego naparu. Dzięki temu niewielki czajniczek posiada swoich fanów na całym świecie.
Kawa w ekspresie czy z kawiarki? Już w następnym tygodniu będę miała dla Was ciekawy konkurs, więc śledźcie bloga:)
Wpis gościnny
Nigdy nie używałam kawiarki, ale kawę kocham. Grunt, żeby tylko była czarna i bez cukru :)
OdpowiedzUsuńhej! Posiadam taka kawiarkę i choć ostatnio w ogóle z niej nie korzystam, to rzeczywiście kawa jest zupełnie inna- aromatyczna i mocna. POzdrawiam!
OdpowiedzUsuńKawiarki nie mam ale piję kawe codziennie :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post, uwielbiam kawę ;)
OdpowiedzUsuńu siebie mam french press i ekspres ;)W domu rodzinnym mamy - czasami sięgnę.
OdpowiedzUsuńDobre parzenie kawy jest ważne aby wydobyć przepyszny smak:)
OdpowiedzUsuńDodaję twój blog do obserwowanych :)
Przez wiele lat korzystałam z kawiarki i muszę przyznać, ze kawa w niej przygotowana jest bardzo dobra i zupełnie inna w smaku niż kawa z ekspresu. Od kilku lat korzystam z ekspresu ciśnieniowego i też chwalę sobie kawę a jego plus jest taki, że mogę przygotować równocześnie kilka kaw, czego nie da się zrobić w kawiarce.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Alina
Hey dear! Loved your post and allready followed your blog, i want invite you to visit and follow my blog back <3
OdpowiedzUsuńwww.pimentamaisdoce.blogspot.com
Przygodę z kawiarką zaliczyłem ale po wielu tysiącach wypitych kaw najbardziej odpowiada mi obecnie kawa jasno palona, najlepiej z Afryki, parzona alternatywnie w aeropressie lub dripie. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńKawiarki nie mam i chyba czas to zmienić :)
OdpowiedzUsuń